Ako sa nám vodilo na Startup Weekend Bratislava alebo prečo sa do toho určite nebáť ísť


Startup Weekend je úžasná akcia pre všetkých, ktorí majú svoju podnikateľskú víziu a chcú ju nakopnúť čím skôr. Nájdete tam príležitosti zostaviť si tím, pracovať 54 hodín na svojom nápade so skvelými ľuďmi, konzultovať ho s mentormi a obhajovať svoj projekt pred aulou plnou ľudí. Je to prosto výzva za výzvou rovnako ako podnikanie.

Na začiatku akcie sme sa všetci v aule bavili na majstrovstvách v hre kameň/papier/nožnice, do ktorej sa zapojili všetci účastníci.

 

Poďme však na začiatok. Na Startup Weekend sme šli ako tím, ktorý si v tejto dobe zakladá občianske združenie. Jeho hlavnou úlohou je podpora vzdelávania ako takého. Na základe našich ideí o nutnosti zvýšenia konkurencie schopnosti žiakov a učiteľov slovenských škôl sme sa rozhodli rozpracovať náš (po blogu) druhý projekt. A tým je hra. Áno, stolová hra, pri ktorej sa nielenže vynikajúco zabavíte, ale aj niečo nové naučíte. V našom prípade je to podnikateľské myslenie. Riešili sme teda otázku nedostatku podnikateľského vzdelávania na Slovensku.

 

Náš príbeh na Startup Weekende sa začína tým, že sme sa tam prihlásili a prišli. Chce to odvahu, keď je to váš úplne prvý nápad na hocaký produkt. Nielen to, ani jeden člen ED2 nie je podnikateľ, nieto ešte developer, marketér, či dizajnér. Sme učitelia!

Toľkoto ľudí prišlo na Startup Weekend prezentovať svoje nápady v takzvaných pitchoch. Len 12 nápadov mohlo dostať šancu si vytvoriť vlastný tím.

Každý Startup Weekend sa začína v piatok podvečer takzvanými pitchmi. Ide o krátke – 60 sekundové prezentácie, ideálne v angličtine, ktoré by mali obsahovať  stručný popis toho, aký problém riešite, aké je vaše riešenie a koho potrebujete do tímu. Takúto prezentáciu svojho nápadu môže uskutočniť každý účastník (tento rok ich bolo cca 40), avšak len 10 až 12 z nápadov sa prebojuje k bodu, kde si prezentujúci môžu zložiť svoj kreatívny tím a celý nasledujúci víkend s ním makať. Na pódium som šiel naozaj s malou dušičkou, keďže o tom, ako má taký pitch vyzerať som sa dozvedel až priamo na akcii. Šiel som tam teda bez prípravy… A ľudí zaujalo, o čom som hovoril.

A toto je náš tím po spojení s tvorcami Skillcraftu. V tejto zostave sme sa na začiatku rozhodli spolupracovať.

V nasledujúcom hlasovaní sme získali 19 hlasov, čo bol celkom slušný počet – nemali sme ich síce najviac, no ani zďaleka nie najmenej. Problém však nastal hneď pri zostavovaní tímu. Tak ako kopu ľudí náš nápad zaujal, tak si kopa ľudí nedokázala predstaviť samých seba ako prínos pre náš projekt alebo naopak náš projekt ako pre nich prínosný. Aj preto sme sa rozhodli spojiť s tímom Marcela Klima, ktorý prišiel na Startup Weekend budovať svoje revolučné riešenie pre online vzdelávanie s názvom Skillcraft (o ktorom budete ešte určite počuť). Takto sme zostavili tím šiestich ľudí.

 

Plní optimizmu sme šli do pridelenej miestnosti a začali brainstormovať o tom, aká by tá hra mala byť. A tu došlo ku konfliktu našej skupiny. Nebol to hádavý konflikt. Len konflikt záujmov pre jednotlivé projekty. Marcelovým cieľom bolo budovať produkt pre korporátnych klientov, zatiaľčo nás zaujímali stredoškoláci. Tento rozdiel sme nedokázali napriek všetkému úsiliu prekonať a tak sme sa rozhodli už v sobotu ráno rozdeliť. Na Startup Weekende sme teda pokračovali ako tím o dvoch ľuďoch.

Náš tím vo finálnej zostave. Foto bolo robené v sobotu.

Fajn, tak nás nebolo 6, čo je ideálny počet. Ale rozhodli sme sa nevzdať. Predsa existoval dôvod prečo sme dostali šancu na našej hre pracovať! A tým bol záujem ľudí. Od soboty rána sme teda brainstormovali a vytvárali pravidlá, aktivity, stratégie, plány, herné roly, kartičky, herný plán… atď, atď, atď.

Práca v plnom prúde. Káva sa pila na litre 🙂

Keď v sobotu poobede začali prichádzať mentori preto, aby si naše projekty pozreli a zhodnotili ako na tom pred nedeľňajšou prezentáciou sme, dostali sme veľa inšpiratívnych nápadov, ako našu hru zatraktívniť, no aj kopu kritiky o dosiaľ nedomyslených oblastiach.

Na tých sme pracovali asi najintenzívnejšie. Šlo napríklad o dôležitý krok validácie nápadu s cieľovou skupinou. Preto sme sa začali ozývať ľuďom, o ktorých vieme, že spoločenské hry nielen kupujú, ale aj často hrajú a od nich sme dostali veľké množstvo zaujímavých tipov (okrem iného nám aj potvrdili naše základné predpoklady dizajnovania tejto hry, čo bolo super, nie? 🙂 ).

Aj takto vyzeral náš brainstorming.

Nebudem vás na tomto mieste zaťažovať čím všetkým sme si až do záverečnej prezentácie prešli. Dôležité je, že na prezentáciu sme prišli s hotovým herným plánom a pravidlami. Náš produkt bol síce validovaný iba malou skupinou ľudí, mali sme však rozpracovanú stratégiu predaja našej hry v budúcnosti – čím sme opísali potenciál nášho produktu byť životaschopný, ba dokonca možno aj úspešný.

Záverečné prezentácie prebiehali opäť v angličtine a mali 5 minút s 3 minútovým priestorom na otázky. Pokiaľ ste stanovený čas presiahli, zastavili vás potleskom. Po prezentáciách nasledovala krátka pauza na poradenie sa poroty a vyhlásenie víťazov. V konkurencii naozaj silných projektov inovatívnych riešení sme sa neumiestnili na prvých troch miestach. Víťazom gratulujeme, naozaj si to zaslúžili!

Nevyhrali sme. To je pravda. No je to ďaleko od prehry. Ako pracujúci ľudia nemáme každý deň možnosť pracovať na svojich projektoch a už vôbec nie ich prezentovať desiatkam ľudí. Tento víkend sa nám to podarilo všetko naraz. Navyše máme v ruke akúsi DEMO verziu našej hry a kontakty na skvelých ľudí, ktorí nám môžu v budúcnosti s našimi projektmi pomôcť. ED2 stolová hra teda nekončí. Naopak. Začína. 🙂

Startup Weekend, ďakujeme!

Tím ED2.

Facebook Comments

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *