Deň zdravia – spolu za dobrú vec!


Deň zdravia učiteľov, ktorý dnes prebehol nielen v Bratislave, ale na celom Slovensku, je úspešne za nami. Keďže patrím medzi učiteľov, rozhodol som sa zúčastniť sa ho ako darca krvi. Bola to moja premiéra, darovať krv som ešte nikdy nebol.

Obavy boli na mieste. Nemocnice a nemocničné prostredie nemám veľmi v obľube, no dnešok bol úplne iný. Už po príchode do Ružinovskej nemocnice ma vítal široký úsmev kolegov z Iniciatívy bratislavských učiteľov. Organizácia bola zvládnutá na jednotku s hviezdičkou a k tomu treba pripojiť ešte aj verejnú pochvalu a najmä poďakovanie, pretože zorganizovať takúto akciu stojí veľa síl, ba až sebazapierania. Záujem médií bol veľký, na chodbách sa to hemžilo fotoaparátmi ale aj mikrofónmi a kamerami. Poďakovať treba aj im, pretože bez nich by možno táto akcia nebola taká populárna.

srdcePo vyplnení dotazníka sa pokračovalo v prvom odbere krvi, kde sa zisťovala kondícia darcu, najmä jeho krvného obrazu. Nasledovali merania tlaku a osobné konzultácie s lekárom, ktorý rozhodol, či je dotyčný vhodný na darovanie krvi alebo nie. Ja som patril k druhej skupine a môj entuziazmus, ktorým som sa infikoval pri vstupe a komunikácii s ostatnými učiteľmi, sa zrazu premenil na sklamanie. Veľmi, naozaj veľmi som chcel prispieť svojím darovaním a to nie preto, že mi ministerstvo školstva dlhodobo pije krv ale najmä preto, lebo tým pomôžem ostatným, ktorí to naozaj potrebujú. Práve kvôli tejto myšlienke som sa zapojil do akcie, preto bolo sklamanie naozaj veľké.

Avšak po „vytriezvení“ a vyprchaní smútku, prišli na um myšlienky, ktoré hrejú doteraz. Do akcie sa zapojilo vyše 200 škôl, darcovia prichádzali v hojnom počte, niektoré školy zostali zatvorené alebo fungovali v obmedzenom režime. Nebolo cieľom urobiť napriek rodičom, ktorí sa museli zariadiť kvôli zatvoreniu škôl, ale ukázať nášmu pánovi ministrovi a jeho „spolupáchateľom“ taktiež  celému Slovensku, že učitelia vedia byť súdržní, vedia zorganizovať nádhernú akciu s pozitívnym výsledkom, čoho boli litre darovanej krvi a poukázať na problémy školstva, ktoré potrebuje akútne transfúziu v podobe prílevu peňazí.

Na konci dňa možno konštatovať, že cieľ sa podarilo naplniť. Zvládli sme to aj napriek mnohým polenám, ktoré nám boli hádzané pod nohy od tých, od ktorých by sme to najmenej čakali. Za seba môžem povedať, že som hrdý na to, že som prekonal svoj strach ale hlavne hrdý na svojich kolegov z Iniciatívy bratislavských učiteľov, ktorým patrí absolutórium. Som rád, že som mohol byť súčasťou tejto krásnej akcie. Tento deň patril nám a verím, že takýchto dní bude ešte požehnane.

Facebook Comments

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *