O slabiku pozadu


Neuplynul ani mesiac od nádhernej a najmä vydarenej akcie pod názvom Deň zdravia učiteľov, prostredníctvom ktorej sa darovalo vyše 120 litrov krvi a máme tu novú akciu s podobným cieľom – Učiteľská kvapka krvi v Petržalke.

o_profimedia-0012600471Keď som sa dozvedel túto informáciu, na tvári sa mi vyčaril úsmev. Učiteľská kvapka krvi v Petržalke sa koná každý rok. Na nedávnej akcii podobného charakteru organizovanej pod záštitou mestskej časti Petržalka sa zúčastnilo cca 40 darcov krvi. Každý jeden darca je potrebný a treba ho vnímať ako hrdinu, ktorý chce zachrániť život ostatným, preto je táto akcia výnimočná. Prečo potom úsmev na tvári, ak teda ide o vážnu vec?

Vyhlásenie akcie pod názvom Učiteľská kvapka krvi ani nie mesiac po tom, ako učitelia (najmä z Bratislavy) boli darovať krv, je vyslovene teatrálne gesto, ktoré možno analyzovať z viacero hľadísk. Akýkoľvek organizátor takejto akcie musí vedieť, že každý zdravý občan SR môže darovať krv iba 1x za štvrťrok. Je to klasický postup, na ktorý upozorňujú samotné hematologické oddelenia a má predovšetkým preventívny charakter. Vyhlasovateľ tejto akcie – starosta Bajan – buď o tejto podstatnej informácii nevedel alebo ju jednoducho ignoroval, čo je takmer absurdné, ale nie nereálne.

Učiteľská kvapka krvi v Petržalke sa bude organizovať 10. decembra, t.j. v deň plánovanej protestnej  akcie pod názvom „Babysitting“.Do protestu sa postupne zapájajú rôzne školy, samozrejme aj tie v Petržalke. Účasť na proteste bude zrejme vysoká, o čom svedčí záujem učiteľov, pretože táto akcia poukazuje na tému nízkych platov učiteľov, t.j. achillovu pätu nášho školstva. Možno teda predpokladať, že účasť na petržalskej kvapke krvi vysoká nebude, ale naopak, pravdepodobne bude veľmi nízka a skončí sa fiaskom. Bude organizátor prezentovať neúspech tejto akcie ako sebeckosť učiteľov, ktorí sa tejto akcie nezúčastnia, hoci ide o verejnú službu a podporu chorých ľudí? Alebo úmyslom organizátora je odlákať čo najviac pozornosti od plánovaného protestu? 

12274332_10204070687962372_4705020019120248004_nMôžeme iba usudzovať, či má vyhlásenie darovania krvi učiteľov spojitosť s protestom plánovaným v školách formou ignorancie vzdelávacích plánov a samotného procesu vzdelávania alebo je spojitosť náhodná. Náhoda je v exaktných vedách vnímaná ako neznalosť podmienok, čiže povedané zjednodušene – náhoda neexistuje. Ako to teda v skutočnosti je, vie iba súdruh starosta.

 

Facebook Comments

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *