Už aj na Slovensku II.


27. apríla bude u nás premiérovo usporiadaný prvý resp. nultý ročník robotickej súťaže, ktorá je určená pre stredoškolákov so záujmom pre vedu a techniku. Ako to všetko začalo, sme rozoberali v prechádzajúcom blogu, ktorý si môžete prečítať tu. V čom je súťaž špecifická?

návšteva Slovenskej ambasády v Mexiku 2018
návšteva Slovenskej ambasády v Mexiku 2018

Od septembra sme oslovili všetky stredné školy na našom území. Vysvetlili sme im našu filozofiu, podmienky a náležitosti súťaže. Komunikácia so školami nebola jednoduchá, preto sme radi, že sa nám podarilo zapojiť 3 slovenské školy a účasť nám prisľúbili aj hostia z Česka. Možno je číslo zapojenosti nízke, no tým, že ide o pilotnú verziu súťaže, chceme klásť dôraz na kvalitu a nie kvantitu. Chceme „vychytať“ všetky nuansy a pripraviť pôdu pre budúci rok, kde plánujeme rozšíriť portfólio tímov o zaujímavé mená či spojenia. Ale teraz nebudeme prebiehať. Registrácia tímov bola uzatvorená v novembri. Od začiatku tohto roka, kedy k nám boli doručené robotické stavebnice, mohli tímy pracovať na zostavovaní funkčných robotov. Medzičasom sme pre tímy pripravili arénu, v ktorej budú roboti súťažiť v disciplínach. Zároveň sme „vdýchli“ súťaži jej obsah. Tým, že spoločnosť FIRST poukazuje na globálne problémy súvisiace s ekológiou, aj naša téma je v znamení ekológie – ,,Zbavme sa odpadu!“ Motív resp. téma súťaže úzko súvisí aj s pravidlami a bodovaním súťaže, ktoré predstavíme v nasledujúcom blogu.

príprava na súťaž

Cieľ hry je však jednoznačný. Súťaž FIRST Global Slovakia Challenge 2019 je demonštráciou toho, ako sa dajú užitočné veci spojiť s príjemnými, pretože ekologické problémy sú žiaľ stále aktuálne a je potrebné sa im venovať, zároveň všetko prebieha v rámci súťaže fair-play, v ktorej je prítomná hravosť a teda zábava. Sledujte nás aj naďalej a dozviete sa viac. Ak nás chcete podporiť, môžete tak urobiť prostredníctvom kampane startlab.  

Link:
https://www.startlab.sk/projekty/813-first-global-slovensko-2019-open-championship/#o-projekte

Facebook Comments