Už aj na Slovensku


Počuli ste už o olympiáde robotov, ktorá dorazila aj k nám na Slovensko? 27. apríla bude u nás premiérovo usporiadaný prvý resp. nultý ročník tejto súťaže, do ktorej sa mohli prihlásiť všetci študenti našich stredných škôl. Ako to všetko začalo?

Tím Mexico 2018

Ak chcete zorganizovať niečo podobné, na začiatku musíte nájsť nadšencov, ktorých spája záujem o tú istú oblasť. V našom prípade to bola vášeň pre oblasť STEM (veda, technika, inžinierstvo či matematika). Pred dvoma rokmi nám prišla pozvánka od americkej spoločnosti FIRST Global (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) s možnosťou zúčastniť sa medzinárodnej olympiády v robotike. Neváhali sme, zostavili sme tím stredoškolákov, zakúpili robotickú sadu a vycestovali do amerického Washingtonu. Podobný postup sa realizoval aj vlani s tým, že medzinárodná olympiáda bola uskutočnená v Mexiku. Po úspešných dvoch rokoch sme zistili, že na Slovensku síce máme mnoho talentovaných mladých ľudí, ktorí majú záujem aj o robotiku, avšak o tejto súťaži vôbec nič nevedia. Prišlo nám ľúto, že mladí ľudia nemajú vytvorené podmienky, aby rozvíjali svoj talent. Rozhodli sme sa preto, že sa pokúsime zorganizovať celoslovenskú súťaž, pretože nič podobné u nás doposiaľ neexistovalo. Na Slovensku doteraz chýbala nielen táto súťaž, ale aj celkovo skúsenosti študentov s robotickou stavebnicou, ktorá sa pri stavbe robota používa. Rozhodnutie usporiadať slovenské majstrovstvá sme urobili v lete 2018 po úspechu dosiahnutom na FIRST Global Challenge v Mexiku, kde náš tím získal cenu poroty.

Cena poroty – Mexiko 2018

Termín súťaže je pevne daný – sobota, 27. apríl 2019. Sme veľmi vďační Paneurópskej vysokej škole, ktorá sa podujala na spoluorganizácii celoslovenského kola a napriek časovej tiesni nám pomáha s technickým zabezpečením. Sme im veľmi vďační nielen za poskytnutie priestorov, ale hlavne za profesionálny prístup a ochotu. V týchto dňoch „makáme“ na tom, aby sme z FIRST Global Slovensko 2019 urobili súťaž hodnú pozornosti celého Slovenska.

Držte nám palce, sledujte na našom facebooku a instagrame, ako sa nám darí… alebo môžete urobiť aj niečo viac – podporiť nás v našej ceste pomôcť stredoškolákom realizovať svoje sny…
https://www.startlab.sk/projekty/813-first-global-slovensko-2019-open-championship/

Facebook Comments